imperium osmańskie czy Imperium Osmańskie?

Szanowni Państwo!
Chciałbym spytać, jakie względy zadecydowały o tym, że w Słowniku ortograficznym PWN przyjęto pisownię nazwy imperium osmańskie małymi literami. Jeśli się nie mylę, imperium osmańskie to nie tylko zwyczajowe określenie okresu i obszaru panowania dynastii Osmanów, ale również nazwa własna stworzonego przez nich państwa (tur. Osmanli Imparatorlugu). Czy w takim znaczeniu nie wypadałoby zapisywać jej wielkimi literami?
Z góry dziękuję,
Leszek Kwiatkowski
W haśle Wielkiego słownika ortograficznego PWN podano imperium kolonialne, imperium osmańskie, ale: Imperium Romanum, Imperium Rosyjskie. Wynika stąd, że imperium osmańskie uznano za wyrażenie pospolite. Myślę, że słownikarze zaufali encyklopedystom, bo z opisu w encyklopedii internetowej nie wynika, żeby istniała konieczność zapisu od wielkich liter.
Chodzi tu o wyrażenia złożone z wyrazów pospolitych, które mogą funkcjonować jako nazwy własne. Ten typ nazw sprawia od dawna kłopot, bo oprócz zapisu od wielkich liter musimy zaakceptować pisownię małymi literami. Nie zawsze przecież musimy używać nazwy własnej, nie zawsze jej użycie jest celowe itd. W naszej poradni już co najmniej kilka razy rozstrzygaliśmy podobne problemy, proszę o przejrzenie archiwum porad na temat ortografii.
W przypadku takich problemów ortograficznych należy zaakceptować obydwa zapisy, a użycie konkretnej formy zależy od znaczenia użytej nazwy. Sam Pan na tę możliwość wskazuje, bo zwyczajowe określenie okresu i obszaru panowania dynastii Osmanów musimy zapisać małymi literami. Nazwę państwa, mimo że historyczne, lepiej by było pisać literami wielkimi. Stosowanie tego zalecenia nie będzie łatwe, toteż w razie wątpliwości zapis małymi literami najlepiej uznać za podstawowy.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski