inicjał a monogram

Problem mój dotyczy słów inicjał i monogram. Czy inicjał w liczbie pojedynczej to pierwsza litera imienia lub nazwiska, a więc dwa inicjały tworzą monogram (na podobnej zasadzie, co dwie szyny tworzą tor)? A teraz o zapisie inicjałów: Czy poprawny jest zapis typu MW (bez kropek)? A czy pomiędzy kropką po pierwszej literze imienia a pierwszą literą nazwiska powinna być spacja?
Inicjał to początkowa litera imienia lub nazwiska, inicjały to pierwsze litery imienia (imion) i nazwiska (nazwisk). Monogram to – jak objaśnia Uniwersalny słownik języka polskiego – ‘znak utworzony z ozdobnie splecionych liter, zwykle inicjałów, umieszczany na przedmiotach osobistego użytku lub używany jako podpis, sygnatura albo ornament’. To znaczy, że inicjały mogą tworzyć monogram, który jest formą graficzną.
Zasadniczo inicjały należy zapisywać wielkimi literami z kropkami (o pewnych odstępstwach była już mowa w poradni, proszę przeszukać archiwum). Wielki słownik ortograficzny PWN zaleca pominięcie spacji pomiędzy inicjałami.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski