internacjonalny

W jednej z polonijnych reklam w kraju niemieckojęzycznym nagminnie powtarza się sformułowanie: POLSKA I INTERNACJONALNA KUCHNIA. Czy jest ono poprawne? Wydaje mi się, że przymiotnik internacjonalny zarezerwowany jest dla spraw poważniejszych, jak pokój na świecie, stosunki międzynarodowe, a internacjonalna kuchnia to w tym przypadku automatyczne tłumaczenie niemieckiego Internationale Küche. A może się mylę?
Dziękuję, łączę serdeczne pozdrowienia!
Daria
Do badań nad użyciem słów internacjonalny i międzynarodowy zaprzągłem nieocenioną wyszukiwarkę Google. Okazało się, że znajduje ona ok. 540 użyć pierwszego i 249 tys. drugiego przymiotnika (sprawdziłem tylko mianownik rodzaju męskiego i pominąłem konteksty). Już to wiele wyjaśnia – internacjonalny to wyraz bardzo rzadki, a jako nacechowany książkowością pojawić się może tylko w szczególnych kontekstach.
Ma Pani rację, internacjonalna kuchnia to niefortunne wyrażenie, bezspornie kalka wyrażenia niemieckiego. Znacznie lepiej powiedzieć kuchnia międzynarodowa (szyk wyrazów również nie jest obojętny). Co więcej, w pozostałych kontekstach, które Pani podpowiada, też użyjemy wyłącznie przymiotnika rodzimego, np. stosunki międzynarodowe, pokój międzynarodowy. Druga konstrukcja jest możliwa, choć raczej powiemy pokój między narodami.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski