internet i Sieć

Szanowni Państwo,
usłyszałem kiedyś opinię, że jeśli założymy, że słowo internet piszemy wielkimi literami (pomijam tutaj, na ile słusznie), to sieć jako synonim również. Wydaje mi się, że nie ma zasady, która nakazywałaby zawsze postępować w taki sposób, tzn. pisać wielką literą słowa o tej samej referencji, co nazwa własna. Na przykład SO wyróżnia pod tym względem nazwy geograficzne (jak Stary Kontynent), ale nie rozciąga tej reguły szerzej.
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Referencja nie decyduje o pisowni, mamy przecież nazwy o referencji ponadjednostkowej pisane wielką literą, np. Polacy, a z drugiej strony nazwy o referencji jednostkowej pisane małą literą, np. polszczyzna. Na ogół jednak wyrazy koreferencyjne z nazwą własną same też pisane są wielką literą (internet należy do wyjątków). Częściej małe litery spotkamy wśród wielowyrazowych ciągów o referencji takiej, jaką ma nazwa własna. Na przykład Bolesława Chrobrego można nazwać pierwszym królem Polski, co nie wymaga użycia wielkich liter (w każdym razie nie w każdym członie nazwy).
Sieć jest ciekawym przykładem, ilustrującym tendencję odwrotną niż ta, która od Internetu prowadzi do internetu. Jeśli ktoś chce użyć nazwy pospolitej w charakterze nazwy własnej, to może użyć wielkiej litery, por. Marszałek (o Józefie Piłsudskim) lub Pismo (o Piśmie Świętym). Seryjnie proces ten zachodzi w wypadku przezwisk, np. Bocian (osoba o długich nogach).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski