interpunkcja a powtórzone spójniki

Szanowni Państwo,
czy przed spójnikiem lub, jeśli poprzedza go zdanie podrzędne ze spójnikiem albo, należy umieścić przecinek? Ogólnie: czy zasadę stosowania przecinka w sytuacji powtarzania spójników należy rozumieć tak, że chodzi też o funkcjonalne, nie tylko brzmieniowe powtórzenie?
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
EN
Domyślam się, że chodzi Pani o zdania typu: „Hodują owce lub kozy albo krowy”. W zasadach ortografii mówi się o konieczności stosowania przecinka przed powtórzonym spójnikiem z grupy i – lub – ani i nic nie wskazuje na to, aby zasada ta dotyczyła typów spójników. Najwyraźniej dotyczy konkretnych spójników, więc przecinka w powyższym przykładzie nie potrzeba.
Zasada dotycząca powtórzonych spójników z grupy i – lub – ani nie jest zresztą precyzyjna i nie powinno się jej stosować mechanicznie. Dotyczy ona spójników znajdujących się na tym samym poziomie hierarchii składników zdania, postawimy zatem przecinek w zdaniu „Hodują i owce, i kozy”, ale nie postawimy go w zdaniu „Hodują owce i kozy albo krowy i konie”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski