interpunkcja w grupie apozycyjnej

„Mistrzem jest ktoś, kto wstaje, kiedy nie może” – powiedział mistrz wagi ciężkiej w boksie, Jack Dempsey.

Tutaj zarówno słowo mistrz, jak i Jack Dempsey to podmioty, dlatego postawiono przecinek po słowie boks?
Przecinek postawiono prawdopodobnie dlatego, aby rozbić długą frazę apozycyjną, w całości pełniącą funkcję podmiotu, i zasugerować, że czytający powinien zrobić pauzę w miejscu przecinka. W niektórych frazach apozycyjnych przecinka postawić nie wolno, np. w zdaniu „Homilię wygłosił ksiądz Jan Nowak”, w którym rzeczownika ksiądz użyto tytularnie. W wersji: „Homilię wygłosił ksiądz, Jan Nowak” zdanie jest nadal poprawne, ale ma sens nieco inny. Na słowie ksiądz należy postawić w nim akcent zdaniowy, tak jakby się chciało powiedzieć, że nie kto inny, ale właśnie ksiądz zrobił to, o czym mowa w zdaniu.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski