interpunkcja w zwrotach powitalnych

Witam,
mam pytanie dotyczące interpunkcji. To jeden z częściej pojawiających się problemów podczas rozmów online. Czy zdania: „Cześć, Andrzeju”, „Witajcie, moi drodzy!” powinny być pisane tak, jak przedstawiłem, zawsze z przecinkiem? Bardzo często spotykam się z przykładami typu „Witaj Internauto”.
Przy okazji, czy słowo internauci używane np. na stronach internetowych jako zwrot do ogółu tej społeczności winno być pisane z wielkiej czy raczej małą literą?
Pozdrawiam serdecznie.
Formułki powitalne stosowane w tekstach pisanych wywodzą się z języka mówionego. Do wyrażania ekspresji w mowie służą nam liczne środki, m.in. siła głosu, intonacja, pauzy. W piśmie mamy ograniczone możliwości wyrażania emocji, a odpowiednie sygnały możemy przekazać głównie poprzez znaki interpunkcyjne. Reguły przestankowania zaś zezwalają piszącemu na pewną swobodę, z której w tym wypadku najlepiej skorzystać.
Stąd wniosek, że w formułkach typu „Cześć, Andrzeju”, „Witajcie, moi drodzy!” możemy postawić przecinki lub inne znaki, zależnie od naszej intencji. Można wyobrazić sobie kilka wariantów zapisu podanych zwrotów, np. „Cześć Andrzeju”, „Cześć, Andrzeju”, „Cześć, Andrzeju!”, „Cześć – Andrzeju”, „Cześć, Andrzeju!!!”, „Cześć… Andrzeju”.
Wyraz internauci w bezpośrednich zwrotach do osób można by zapisać wielką literą, bo przepisy ortografii zezwalają na jej stosowanie ze względów grzecznościowych. Wybór formy zależy jednak przede wszystkim od kontekstu wypowiedzi, trudno w takim razie sformułować prostą regułę. Proponuję przyjąć, że wielkiej litery używamy, gdy wydaje się nam bardzo potrzebna. W razie wątpliwości lepiej użyć litery małej.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski