intruz przecinek

Witam,
„Jako odrębna jednostka, masz odmienną osobowość i sytuację życiową”, „Poza wynikami badań, trzeba też wspomnieć o innych wiarygodnych źródłach niezależnych”, „Oprócz podania, w państwach Unii wymagane są także ekspertyzy”. Czy w podanych zdaniach konieczne są umieszczone w nich przecinki? Przykłady zaczerpnięte są z prasy.
Z góry dziękuję,
Aleksandra.
We wszystkich wymienionych zdaniach przecinki są niepożądane. Ogólnie biorąc, o użyciu przecinka w polskim zdaniu decyduje jego budowa gramatyczna, a nie względy rytmiczno-intonacyjne. Samo to jest wystarczającym powodem, aby uczyć się gramatyki!
Mirosław Bańko, PWN