istoty mitologiczne

Przeczytałem u Was w zasadach pisowni, że nazwy mitologocznych istot piszemy wielką literą. W przykładach był podany między innymi Sfinks. Mam pytanie co do istot takich jak: ogr, ork, minotaur, elf, krasnolud, zombie, smok, centaur itp. Nie są one chyba czysto mitologiczne, chociaż mogę się mylić. Często występują one w grach i opowiadaniach fantasy. Stąd moje pytanie, czy nazwy wszelkich tego typu stworów piszemy wielką literą?
Pisownia nazw istot fantastycznych, zarówno mitologicznych, jak i wszelkich innych, zależy od tego, czy chodzi o nazwę odnoszącą się do pojedynczego obiektu, jak w wypadku Sfinksa (piszemy ją wielką literą), czy o nazwę dotyczącą wielu takich samych obiektów, np. elfów, smoków czy centaurów (wtedy stosuje się małą literę).
Grzegorz Dąbkowski, prof., Uniwersytet Warszawski