itp., itd.

Szanowni Państwo,
w jednej z redagowanej książek natrafiłam na skrót i t. d. (pierwowzór opracowywanego tekstu został wydany w 1895 roku). Domyślam się, że chodzi o itd., ale tu rodzi się pytanie, w jakich przypadkach należy uwspółcześniać skróty. Będę bardzo wdzięczna za podpowiedź.

Z wyrazami szacunku
JK
Ogólna zasada modernizacji w zakresie interpunkcji nakazuje uwspółcześnianie wszystkich zapisów, które są niezgodne ze współczesną normą pisowniową. Wyjątkowo pozostawia się znaki przestankowe, które są przejawem świadomej woli autora. Wolę tę należy koniecznie uszanować. W minimalnym stopniu wyjątek ten odnosi się do interpunkcji skrótów graficznych, które są czysto konwencjonalne. Dlatego też – jeśli nie tworzymy edycji odwzorowującej tekst oryginalny – powinniśmy zasadniczo zapisywać wspomniany skrót zgodnie ze współczesną normą, tj. itd., podobnie itp.
Adam Wolański