itp., itd.

Szanowni Państwo,
czy przed wyrazami itd. oraz itp. stawia się przecinek? Na przykład w zdaniu: „Sprzedawał cytryny, pomarańcze, ananasy, itp.”. Często spotykam obie formy, a nie znam reguły określającej, która z nich jest poprawna.
Uprzejmie dziękuję
Przecinek przed itp. nie jest uzasadniony, co widać po rozwiązaniu skrótu w podanym przez Pana zdaniu: „Sprzedawał cytryny, pomarańcze, ananasy i tym podobne”. To samo dotyczy skrótów itd. oraz i in.
Niektórym osobom nie wystarcza pojedynczy skrót i używają dwóch, np. „To wszystko dzięki niezawodnym kosmetykom, masażom, terapeutom itp., itd.” (Wysokie Obcasy). W takich zdaniach skróty trzeba rozdzielić przecinkiem, gdyż po pierwsze stanowią dwa równorzędne człony zdania, a po drugie po ich rozwinięciu otrzymalibyśmy konstrukcję z powtórzonym spójnikiem i, w której zasady interpunkcji każą użyć przecinka.
Ciekawe, że sekwencja itp., itd. jest równie częsta jak itd., itp. Piszący używają ich chyba na znak, że mogliby powiedzieć dużo więcej na dany temat, ale nie mają ochoty.
Mirosław Bańko, PWN