Dzień dobry, poproszę o wyjaśnienie, na czym polega różnica użycia słów i że? W języku potocznym prawie nie używam. Doczytałam, że to spójnik, moim zdaniem lepiej nie, uważam to za przyimek. Dziękuje za poradę. Z szacunkiem Lena

Szanowna Pani,

jest spójnikiem o znaczeniu synonimicznym wobec że. Różnica między a że ma charakter wyłącznie stylistyczny: nie występuje w zasadzie w języku potocznym, jest słowem nacechowanym książkowością, oficjalnością. Jak podaje Nowy słownik poprawnej polszczyzny pod red. A. Markowskiego (Warszawa, PWN, 1999), spójnika można używać, żeby uniknąć kilkakrotnego powtórzenia spójnika że w jednym zdaniu (np. Wiedział, że go śledzą i że nie dadzą mu spokoju za to, iż wydał wtedy ich wspólnika). W innych wypadkach używanie zamiast że jest manieryczne i pretensjonalne.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski