jak feniks z popiołów

Proszę o informację, jak należy zapisywać nazwy własne w takich przykładach: „Skra nie jest siatkarskim kopciuszkiem/Kopciuszkiem” czy „Zespół odrodził się jak feniks/Feniks z popiołów”. Czy wciąż są one tu traktowane jak nazwy własne, czy może mają w takich przypadkach charakter wyrazów pospolitych?
W pierwszym przykładzie należy użyć małej litery, słowo kopciuszek występuje tu bowiem w znaczeniu przenośnym, a nie w odniesieniu do bohaterki bajki. W drugim przykładzie natomiast chodzi o mitycznego ptaka, którego imię zapisujemy wielką literą, dlatego wielka litera powinna wystąpić także w przytoczonym zdaniu.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski