jak i jako

Witam serdecznie. Zaprezentuję dwa zdania:
Mówiłem o niej jako o pięknej i mądrej dziewczynie.
Mówiłem o niej jak o pięknej i mądrej dziewczynie.

Zakładam, że różnica między nimi jest subtelna, ewentualnie wcale jej nie ma. Proszę o rozstrzygnięcie.
Pierwsze zdanie zakłada, że referentka istotnie była piękną i mądrą dziewczyną, drugie – niekoniecznie. Por. „Mówiłem o niej jako o pięknym mężczyźnie” (dziwaczne, nielogiczne) i „Mówiłem o niej jak o pięknym mężczyźnie” (najwidoczniej była podobna do mężczyzny).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski