jak jako synonim kiedy i jeśli

Używanie przysłówka „jak” zamiast „gdy/'kiedy” lub „jeśli”" bardzo mnie irytuje. Ale czy słusznie? Nie jestem ekspertem językowym, więc dopuszczam ewentualność, że nie mam racji. Przykłady:

„Jak wrócimy z wycieczki, zjemy obiad"

„Jak byłem małym chłopcem...”

„Jak przeżyje tę noc, to będzie żył”.

Gdy ktoś mówi: „Jak przyjdę...” – nie wiem, co ma na myśli: „Gdy przyjdę...” czy „Jeśli przyjdę...”; a może zastanawia się „W jaki sposób przyjdę...”.

Czy słusznie się „czepiam”?

W normie użytkowej (potocznej) dopuszcza się, aby spójnik jak wprowadzał zdania podrzędne okolicznikowe czasu i warunku, por. np.

  • Jak (= kiedy, gdy) wkręcała żarówkę, ktoś zadzwonił do drzwi.
  • Jak (= jeśli, jeżeli) wrócę w czwartek, to w piątek do ciebie zajrzę.
Adam Wolański