jak nie

Witam!
Czy poprawne jest zdanie: „Cóż innego jest jego celem, jak nie zbliżenie się do Róży?”? Nie powinno brzmieć: „Cóż innego jest jego celem, niż zbliżenie się do Róży?”? Myślę, że w pierwszym zdaniu niepotrzebne jest przeczenie…
Pozdrawiam
Oba zdania są poprawne. W pierwszym słowa jak nie są nieco potocznym synonimem słów jeśli nie. W drugim łączą się ze sobą słowa innego i niż. Przecinek w drugim zdaniu jest zbyteczny.
Mirosław Bańko, PWN