jak raz

Dzień dobry,
Jaka jest kwalifikacja wyrażenia jak raz (w sensie 'akurat').Skąd sie wzięło? Czy jest po prostu niepoprawne, czy to regionalizm (i jaki region pochodzenia)? Stosował je taki mistrz słowa, jak Kaczmarski, ale dla mnie brzmi obco, w Poznaniu nikt tak nie mówi.
Dziękuję za wskazówki
Ł. Bielecki
Jest to prawdopdobnie rusycyzm, kalka frazeologiczna z rosyjskiego kak raz. W polszczyźnie funkcjonuje w języku potocznym, podobnie jak wiele innych zapożyczeń z języka rosyjskiego (godne uwagi jest, że zapożyczenia z języków zachodnich, zwłaszcza te o rdzeniach łacińsko-greckich, mają u nas zwykle charakter erudycyjny). W PWN-owskim słowniku poprawnej polszczyzny owo jak raz, używane w znaczeniu 'właśnie, akurat', zostało ocenione jako błąd.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski