jak siódme dziecko stróża

Szanowni Państwo,
mój tata zwykł mówić o kimś, że „wygląda jak siódme dziecko stróża”. W wyszukiwarce Google znalazłem kilkadziesiąt przykładów użycia tego połączenia. Nie znalazłem jednak jego słownikowej definicji. Jestem zainteresowany, jakie jest jego znaczenie i skąd się wzięło.
Dziękuję.
Pozdrawiam
Cytuję własny Słownik porównań, gdyż w kilku innych, dużo większych słownikach polszczyzny porównania tego nie znalazłem: „wygląda ktoś jak… (…) …jak siódme dziecko stróża – jest źle ubrany i zaniedbany”. Pochodzenia tego zwrotu można się tylko domyślać. Stróż – później nazwany dozorcą, a jeszcze później gospodarzem domu – niekoniecznie musiał mieć aż siedmioro dzieci i zbyt mało środków na ich utrzymanie, ale najwyraźniej taki jego wizerunek utrwalił się w świadomości Polaków.
Nawiasem mówiąc, konwencjonalne porównania bywają chętnie rozszerzane, aby przywrócić im świeżość i obrazowość. Oto przykład: „Czy może zrobić jej pani taki makijaż, żeby wyglądała starzej i nieatrakcyjnie? Jak siódme dziecko stróża trzy dni po utopieniu…” (Marcin Wolski, Alterland).
Mirosław Bańko, PWN