jak

Od dłuższego czasu zastanawia mnie pewna rzecz. Coraz częściej spotykam się z tym, że zamiast gdy używa się jak, np.
Jak szłam ulicą, zaczął padać deszcz
zamiast
Gdy szłam ulicą, zaczął padać deszcz itd.
Bardzo mnie to mierzi, jednak nie poprawiam nikogo, ponieważ nie wiem, czy jest to poprawne czy nie.
Bardzo prosiłabym o odpowiedź, ponieważ chciałabym wiedzieć, czy faktycznie jest to błąd, czy może jestem po prostu przewrażliwiona.
Pozdrawiam!
Spójnik jak wprowadza nie tylko zdanie podrzędne okolicznikowe warunku (Jak nie możesz do nas przyjechać, to chociaż zadzwoń), lecz także czasu (Jak będziesz w Warszawie, to wpadnij do mnie).
Są to użycia potoczne, ale poprawne (w wypowiedziach mniej starannych). A zatem nie radziłabym poprawiać znajomych, którzy mówią: Jak szłam ulicą, zaczął padać deszcz.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski