(…) jakby dotąd miał mało kłopotów

Szanowni Językoznawcy!
Przeczytałam wszystko, co udało mi się znaleźć w Poradni na temat jakby / jak by, i nadal mam dylemat. Czy w zdaniach: I wpadł w prawdziwe tarapaty, jakby dotąd miał mało kłopotów oraz Na dodatek skręcił nogę, jakby wcześniej nie było mu wystarczająco ciężko słowo jakby powinno być pisane razem, czy jednak osobno?

Pozdrawiam i dziękuję Anna
W przytoczonych przez internautkę zdaniach słowo jakby napisane zostało poprawnie, gdyż można je zastąpić przez jak gdyby (I wpadł w prawdziwe tarapaty, jak gdyby dotąd miał mało kłopotów; Na dodatek skręcił nogę, jak gdyby wcześniej nie było mu wystarczająco ciężko).
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie