jakby

Mam dylemat jak to powinno być zapisane:

„Jak by/Jakby mi się skończyło picie, to koleżanka by się ze mną podzieliła”.

Wydaje mi się, że tutaj słowo jakby wprowadza warunek i można je zastąpić słowem gdyby, więc powinnam zapisać łącznie:

„Jakby mi się skończyło picie, to koleżanka by się ze mną podzieliła”.

Czy ja dobrze to rozumuję?

Tak, ze spójnikiem jak wykładnik trybu przypuszczającego pisze się łącznie. Jest on wówczas synonimem wyrazów: gdyby, jeśliby.

Adam Wolański