jakbyśmy

Dzień dobry, czy w zdaniach: "Mam wrażenie, jakbyśmy byli razem całe lata. Jakbyśmy byli małżeństwem z dwudziestoletnim stażem", jakbyśmy powinno być zapisane łącznie czy rozdzielnie?

Dziękuję za pomoc

EK

Przywołany dwukrotnie wyraz ortograficzny jakbyśmy stanowi połączenie spójnika jakby z zapisaną łącznie końcówką -śmy. Spójnik taki wprowadza zdanie podrzędne, określające sytuację nierzeczywistą, która, biorąc pod uwagę to, o czym mowa w zdaniu nadrzędnym, mogłaby się urzeczywistnić. Stanowi ekwiwalent zestawionych wskaźników zespolenia typu: jak gdyby, tak jak gdyby.

Adam Wolański