jako taki, jaki taki

Czy poprawnie mówimy (oczywiście w języku potocznym), że coś jest jako takie czy jakie takie i czy oddzielamy te wyrazy łącznikiem?
Są takie wyrażenia, a nie ma powodu, by uważać je za niepoprawne. Np. mówimy, że coś jest jako takie, gdy chcemy nawiązać do wcześniejszej charakterystyki czegoś, a zarazem uzasadnić to, o czym mowa w dalszej części zdania, np. „Cieszył się wielkim autorytetem i jako taki miał prawo udzielać rad”. Drugie z podanych wyrażeń różni się od pierwszego pewnym nacechowaniem potocznym – jaki taki znaczy ‘możliwy do przyjęcia, wystarczający’, np. „Miał jaką taką pensję”. Składników tych wyrażeń nie oddzielamy łącznikiem.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski