jako że

Dzień dobry,

mam takie zdanie: „Udał się do swego miasta, jako że wiedział, że spotka tam przyjaciół”. Jest w nim wyróżnione słowo jako jako archaizm i trzeba znaleźć jego współczesny odpowiednik.

Przywołany w pytaniu spójnik zestawiony jako że (jako iż) nie jest formą archaiczną, lecz wyrazem nacechowanym książkowością. Jego ekwiwalentami będą cztery spójniki: bo, dlatego że, ponieważ, gdyż, przy czym nienacechowane stylistycznie w żaden sposób będą dwie formy – bo oraz dlatego że. Ze względów stylistycznych – tzn. aby uniknąć powtórzeń leksykalnych – trzeba zastosować spójnik bo, por.

  • Udał się do swego miasta, bo wiedział, że spotka tam przyjaciół.
Adam Wolański