jako

Mam pytanie dotyczące użycia słowa jako między dwoma rzeczownikami. Czy zawsze powinno się zachowywać przypadek wynikający z czasownika przed i po wyrazie jako? Na przykład:
1. Używać [kogo? czego?] pestycydów jako [kogo? czego?] środka do ochrony przed owadami.
2. Stosować [kogo? co?] pestycydy jako [kogo? co?] środek do…

Czy istnieją sytuacje, w których możliwe jest użycie dwóch różnych przypadków? Na przykład:
Używać [kogo? czego?] pestycydów jako [KOGO? CO?] środek do…

Dziękuję za pomoc.
Spójnik jako powinien łączyć człony o tej samej wartości kategorii przypadka: Jan jako kierownik działu…, Jana jako kierownika działu…, Janowi jako kierownikowi działu…, z Janem jako kierownikiem działu…. Zdanie, które przytoczył Pan na końcu pytania, jest źle zbudowane.
Istnieje też przyimek jako, rządzący mianownikiem, np. „Dotyczy to osób występujących w procesie jako oskarżyciele posiłkowi” (za ISJP), ale nie wpływa to na ocenę przykładu zamykającego pytanie.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski