jako

Szanowni Państwo,
chciałabym prosić o pomoc w kwestii rozstrzygnięcia poprawnego użycia wyrazu pojmować (pojmować coś jako coś). Mianowicie, chodzi konkretnie o zdanie: „Według przyjętej powszechnie opinii metafzyka Arystotelesa prowadzi do odróżnienia dwu niezależnych poziomów bytu; przy czym pierwszego z tych poziomów nie pojmuje jako powszechnej stwórczej przyczyny bytu”. Czy to zdanie jest poprawnie skonstruowane? Czy nie powinno być: pojmować jako coś?
Z poważaniem
M. Nawracała
Rzecz nie w czasowniku pojmować, lecz w spójniku jako. Zacytuję fragment Małego słownika wyrazów kłopotliwych, pochodzący z hasła nie i dotyczący zdań zaprzeczonych: „Zarówno w bierniku, jak i w dopełniaczu może wystąpić dopełnienie, które poprzedzone jest słowem jako, np. Nie traktował tego jako obelgę lub Nie traktował tego jako obelgi. W przykładzie dotyczącym Arystotelesa może być więc równie dobrze „nie pojmuje [tego] jako powszechnej stwórczej przyczyny bytu”, jak i „nie pojmuje [tego] jako powszechną stwórczą przyczynę bytu”.
Mirosław Bańko, PWN