jałmużna

Rozpoczął się Wielki Tydzień i często się teraz słyszy takie słowa, jak: post, modlitwa i jałmużna. Mnie zaś zastanawia pochodzenie polskiego słowa jałmużna. Niestety w żadnym źródle nie znalazłam choćby najmniejszej wskazówki. Jeśli Państwo mogliby naprowadzić mnie na jakiś trop, będę wdzięczna.
Lilianna Rudnik
Odpowiedzi należy szukać w słownikach etymologicznych. Na przykład słownik Wiesława Borysia informuje, że słowo jałmużna, używane w polszczyźnie od XV wieku, pochodzi z języka staroczeskiego, który wziął je ze staro-wysoko-niemieckiego, ten z łaciny, a łacina z greki. Inny słownik etymologiczny, Andrzeja Bańkowskiego, dodaje, że jałmużna przez swoje odległe źródło greckie jest spokrewniona z formułą liturgiczną Kyrie eleison.
Mirosław Bańko, PWN