jantelerowski

Szanowni Państwo,
w fizyce istnieje pojęcie: efekt Jahna-Tellera, od nazwisk dwóch naukowców: Jahna i Tellera. W czasie seminariów i wykładów mówi się często (zapisuję to fonetycznie): jon jantelerowsko aktywny, centrum jantelerowskie. Jak należałoby to napisać: Jahn-Tellerowski? jahntellerowski? jahn-tellerowski? jantelerowski? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Z poważaniem,
Andrzej Szewczyk.
Najlepsze byłoby Jahnowsko-Tellerowski lub jahnowsko-tellerowski (zapis zależy od znaczenia), ponieważ ta forma zachowuje odrębność obu nazwisk. Sugeruję w związku z tym, żeby uznać ją za wzorcową w piśmie i mowie, choć najlepsza jest krótsza forma o tym samym znaczeniu: (efekt) Jahna-Tellera. Prawda jednak, że czasem potrzebny jest przymiotnik, najlepiej zwięzły.
W związku z tym środowiskowo, np. w dyskusji mówionej, może pojawiać się forma [jantelerowski], bo jest w gronie specjalistów czytelna, a językowo ekonomiczna. Z czasem być może taka forma się utrwali również w piśmie. Gdyby tak się stało, najlepiej byłoby konsekwentnie spolszczyć wyraz, pisząc jantelerowski.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski