jest czy był?

Witam,
zastanawia mnie następująca kwestia: czy mówiąc np. o Adamie Mickiewiczu, powinnam powiedzieć, że Polakiem / dramaturgiem / poetą / kimkolwiek jest, czy też był?
Z góry dziękuję za odpowiedź –
Felicyta
Ponieważ wspomniała Pani o Mickiewiczu, przypomniał mi się dobrze znany fragment Ferdydurke, w którym nauczyciel polskiego wkłada uczniom do głów, że „Słowacki wielkim poetą był”. To samo mógłby oczywiście powiedzieć o Mickiewiczu.
Można powiedzieć też – parafrazując Gombrowicza – że Słowacki wielkim poetą jest. Użycie czasu teraźniejszego w celu uobecnienia minionych zdarzeń lub stanów rzeczy to zjawisko znane nie tylko polszczyźnie. Gdy w dodatku minione zdarzenia pozostawiły po sobie ślad, np. w postaci czyjejś spuścizny literackiej, to sięgniecie po czas teraźniejszy jest tym bardziej możliwe.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski