jeszcze o cudzysłowie

Jak zapisać nazwę Prawo i Spawiedliwość – w cudzysłowie czy bez? Co zrobić z powstałym od tej nazwy skrótowcem PiS – zostawić bez cudzysłowu? Jak zapisać Samoobronę?
Dziękuję za odpowiedź.
Nazw własnych – ani w pełnej postaci, ani w skróconej – nie ma potrzeby ujmować w cudzysłów. Ten znak służy w zasadzie tylko do wyróżniania tytułów (zwłaszcza jeśli nie jest dostępna kursywa), cytatów i wyrazów, od których piszący chce się zdystansować, np. użytych ironicznie. Dokładniejszy opis zastosowań cudzysłowu podaje Nowy słownik ortograficzny PWN, a także Kieszonkowy słowniczek interpunkcyjny PWN.
Mirosław Bańko