jeszcze o marchii i podobnych obszarach

Mam problem z pogodzeniem paragrafu 18.22 i 20.29 WSO (2012). Na jakiej podstawie zdecydowano, że np. marchia brandenburska jest okręgiem administracyjnym (pisanym małą literą), a nie regionem? A czy nazwę prowincja wielkopolska należy pisać małymi literami (jako okręg administracyjny) czy dużymi (bo jest to prowincja)?
W archiwum poradni jest kilka odpowiedzi ze słowem marchia, proszę się z nimi zapoznać. Ogólnie biorąc, każdy podział zakłada istnienie pogranicza, czyli sfery przejściowej. Zasady ortografii też czasem dają wynik niejednoznaczny, jeśli status jakiegoś obiektu jest płynny lub sporny.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski