jeszcze o pleonazmach

Czy dzierżyć w ręce albo nuncjusz papieski to pleonazmy? Bez przydawek brzmi dziwnie, ale z nimi – podejrzanie.
Dziękuję i pozdrawiam
Dorota
Etymologiczne znaczenie słowa nuncjusz – z łac. nuntius – to 'zwiastun, posłaniec'. Nuncjusz papieski nie był więc pleonazmem, nawet jeśli dziś odnosi się tylko do wysłanników Watykanu.
Dzierżyć w ręce jest podobne do kopać nogą lub mrugać oczami: niby zależne składniki są niepotrzebne, gdyż ich obecność wynika ze znaczenia czasownika, ale w wielu wypadkach nie sposób się bez nich obejść.
O pleonazmach pisałem w poradni już wiele razy, proszę zajrzeć do poradnianego archiwum.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski