jeszcze o podmiocie szeregowym

Szanowni Państwo,
dzisiaj zwracam się do poradni z problemem składniowym. Wydaje mi się, że przeczytałam już wiele o orzeczeniu przy podmiocie szeregowym, ale w tym konkretnym wypadku mam wątpliwości. Otóż zdanie brzmi: „Wydział Historyczny we Wrocławiu i całe środowisko akademickie Wrocławia może być dumne, iż…”. „Może być dumne” czy „Mogą być dumne”?
Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
Na pewno nie może, tylko mogą. I tak dobrze, że zdanie ma orzeczenie w czasie teraźniejszym, gdyż w przeciwnym razie mielibyśmy dodatkowo problem z ustaleniem rodzaju. Słowniki poprawnej polszczyzny zalecają w takich zdaniach rodzaj męskoosobowy, ale wynika to z chęci zaoferowania nam prostych rozwiązań w sytuacjach, które wcale proste nie są i wymagają rozwiązań bardziej subtelnych. „Wydział Historyczny we Wrocławiu i całe środowisko akademickie Wrocławia mogły być dumne, iż…” – to według mnie właściwa odpowiedź, gdyby pytanie dotyczyło zdania w czasie przeszłym.
Mirosław Bańko, PWN