jeszcze o rodzaju

Dzień dobry,
chciałam zapytać czy w czasie teraźniejszym w l. pojedynczej i mnogiej można określić rodzaj czasownika? W których czasach istnieje możliwość określenia rodzaju czasownika? Czy rodzaj rzeczownika, czasownika, przymiotnika, zaimka i liczebnika można określić w izolacji wyrazu (np. pies), czy żeby określić rodzaj, wyraz musi zawsze znajdować się w kontekście (np. „Pies szczeka”)?
Z poważaniem
W czasie teraźniejszym opozycje rodzajowe ulegają zatarciu, ale to nie znaczy, że ich nie ma. Forma szczeka ma inny rodzaj w zdaniu „Pies szczeka” niż w zdaniu „Suka szczeka”. To, jaki jest rodzaj rzeczownika, widać po kontekście; w izolacji nie da się określić rodzaju, chociaż na pytanie: „Jaki rodzaj ma pies?” możemy oczywiście odpowiedzieć: „Męskozwierzęcy”, gdyż jest to fakt znany i nie trzeba go za każdym razem odkrywać na nowo.
O rodzaju gramatycznym pisaliśmy już w naszej poradni, m.in. o sposobie jego rozpoznawania. Przeszukanie poradnianego archiwum według słowa rodzaj przyniosłoby wiele odpowiedzi nie na temat, ale niech Pani spróbuje szukać według słów męskozwierzęcy lub męskorzeczowy.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski