jeszcze o zbiegu kropki i cudzysłowu

Witam, jeszcze raz o problemie zbiegu znaków interpunkcyjnych. Proszę o wyraźne rozstrzygnięcie, czy jeśli cytat funkcjonuje jako samodzielne zdanie (bez jakiegokolwiek wprowadzenia typu „Powiedział:”) kończące się wykrzyknikiem, to czy po cudzysłowie stawiamy kropkę? Na przykład: „Ala była zdenerwowana. «Mam tego dosyć!»”.
Jeśli tekst ujęty w cudzysłów stanowi samodzielne zdanie zakończone pytajnikiem, wykrzyknikiem, wielokropkiem lub kombinacją tych znaków, to po cudzysłowie zamykającym nie stawia się dodatkowo kropki. Dotyczy to zarówno cytatów w utworach niebeletrystycznych, jak i monologów pomyślanych bohatera w prozie powieściowej, które zwyczajowo składa się w cudzysłowie. Gdybyśmy cytaty bądź monologi pomyślane składali kursywą (wówczas bez cudzysłowów), co czasami zdarza się w praktyce edytorskiej, nie byłoby wątpliwości co do tego, że po pytajniku, wykrzykniku czy też wielokropku nie następuje kropka, por.:
Ala była zdenerwowana. „Mam tego dosyć!” Pobiegła prosto do domu.
Ala była zdenerwowana. Mam tego dosyć! Pobiegła prosto do domu.
Adam Wolański