jeszcze raz podmiot szeregowy

Dzień dobry.
Chciałabym zapytać, czy w takich (błędnych według mnie) zdaniach: „Pojawiło się kilku mężczyzn i dzieci”, „Na podłodze leżał jeden dywanik i kilka koców”, „Zostało nam 15 kilometrów i 2 godziny” da się uzgodnić formę orzeczenia? Innymi słowy, jak ustalić orzeczenie dla podmiotu szeregowego, jeśli jeden z jego elementów wymaga składni zgody, a drugi składni rządu (np. dwie kobiety, pięciu żołnierzy i kilku wolontariuszy)?
Serdecznie pozdrawiam.
Jeśli orzeczenie ma występować przed podmiotem szeregowym, to może uzgadniać się z sąsiadującym składnikiem podmiotu. Dlatego drugi i trzeci z Pani przykładów są całkowicie poprawne. Do pierwszego można mieć zastrzeżenia, ale nie ze względu na niewłaściwą formę orzeczenia, lecz ze względu na formę podmiotu: kilku mężczyzn i dzieci. Po jego zamianie na kilku mężczyzn i kilkoro dzieci zdanie będzie poprawne.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski