jeździć

Czy poprawna jest forma: jeździj, np. pożegnanie: „Jeździj w spokoju…”? Osobiście jakoś mnie razi forma jeźdź podawana przez Państwa słownik i mam gorącą nadzieję, że podana przeze mnie forma jest też uważana za poprawną, bo na pewno jest milsza dla ucha. Licząc na szybką odpowiedź, łączę pozdrowienia i pozostaję z poważaniem.
Dariusz Celarski
Obie formy – jeźdź i jeździj – są rzadkie, więc nie umiem rozstrzygnąć, która z nich przeważa w zwyczaju społecznym. W słownikach jest tylko pierwsza, drugą autorzy wydawnictw poprawnościowych oceniają jako niepoprawną. Osobom, które – tak jak Pan – wybierają formę jeździj, wydaje się ona fonetycznie łatwiejsza. Ale to nie znaczy, by forma jeźdź była szczególnie trudna. W gruncie rzeczy jeźdź wymawia się tak samo jak jeść.
Mirosław Bańko