język czatów

Witam !
Jako użytkownika czatu zainteresował mnie ostatnio jego język, niestety nigdzie nie mogę znaleźć żadnych informacji na ten temat. Interesują mnie zjawiska typowe dla języka czatu internetowego. Znalazłem coś o emotikonach oraz o akronimach, ale to mało. Pewnie odszukałbym więcej, ale niestety nie mam pojęcia, jak nazywa się nieużywanie ą, ę lub też pisanie sh zamiast sz itd. Może panowie naprowadzą mnie na jakieś informacje o tej tematyce?
Artykułem wprowadzającym w problematykę czatów internetowych jest artykuł Beaty Golus Fenomen rozmów internetowych i ich języka opublikowany w tomie Dialog a nowe media (Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2004). Tam też znajdzie Pan informacje bibliograficzne.
Nie ma specjalnego terminu nazywającego brak polskich znaków w zapisie, trzeba używać formułek opisowych, np. brak znaków polskiego alfabetu, niestosowanie polskich znaków diakrytycznych, żartobliwie można mówić o braku ogonków. Kiedyś ten problem był poważniejszy, toteż powstawały nawet strony internetowe poświęcone temu zagadnieniu, proszę zajrzeć pod adres http://www.ogonki.agh.edu.pl/.
Brak też zwięzłych terminów nazywających zapisy sh zamiast sz i podobne, w tym wypadku można mówić o zabawie ortografią, a może o ortografii przekornej.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski