językowy czy językoznawczy?

 
językowy czy językoznawczy?
29.12.2009
Szanowni Państwo!
Czy portal internetowy, w którym publikowane są artykuły dotyczące języka, w szczególności kwestii poprawnościowych, powinien nazywać się portalem językowym, czy językoznawczym? Czy jest jakaś różnica między obu tymi słowami?
Z góry dziękuję bardzo za odpowiedź.
Między wyrazami językowy i językoznawczy jest zasadniczo taka różnica, jak między wyrazami ludowy i ludoznawczy albo literacki i literaturoznawczy. Lepiej, żeby portal nazywał się językowym (co będzie sugerować, że publikowane w nim wypowiedzi dotyczą języka) niż językoznawczym (co mogłoby sugerować, że przeznaczony jest tylko dla językoznawców). Mogę przy okazji zapytać, o jaki (który) portal Panu chodzi?
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!