jomswikingowie

W literaturze spotykamy dwojaką pisownię nazwy jomswikingowie – jedni autorzy zapisują ją od małej, inni zaś od wielkiej litery. Osobiście skłaniałbym się ku małej literze, wzorując się na ortografii wyrazu wiking. Czy podzielają Państwo moje zdanie?

Wyrazy wiking i jomswiking nie są nazwami członków narodów, ras czy szczepów. Dlatego też nie ma podstaw, by tego rodzaju nazwy zapisywać od wielkich liter. Wiking (ze st.-skand. vikingr) to skandynawski rozbójnik i zdobywca, wchodzący w skład drużyn, które w VIII–XII w. podejmowały odległe wyprawy morskie do krajów zachodniej i południowej Europy. Z kolei jomswikingowie to członkowie potężnej grupy wikińskich wojowników z Jomsborgu nad Morzem Bałtyckim. To, że nazwa tej drużyny została urobiona od nazwy miejscowej, nie wpływa na jej pisownię.

Adam Wolański