juror i sędzia

Nurtuje mnie pewna sprawa: jak to jest ze słowami sędzia i juror? Czy możemy używać ich dowolnie (zamiennie)? Mnie zawsze wydawało się, że słowo sędzia odnosi się do pracownika sądu, natomiast w konkursie oceniają jurorzy. Jednak bywając na różnych konkursach (nie tylko sportowych, ale także różnych artystycznych), słyszę o sędziach, w programach artystycznych także często oceniają sędziowie (nie jurorzy).
Sędziowie są w sądzie i na zawodach sportowych. Kogoś, kto wyrokuje o czyjejś winie, też można nazwać sędzią, np. „Nie mogę być sędzią we własnej sprawie”. Jurorzy natomiast są zatrudniani w konkursach. Tak jest z reguły, ale każda reguła dopuszcza wyjątki, więc całkiem możliwe, że mogła się Pani z nimi spotkać.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski