k-ty?

k-ty?
6.12.2002
6.12.2002
Moje pytanie związane jest z zapisem liczb. Bardzo często zamiast pisać np czterdziesty piszemy 40-ty. Do niedawna byłem święcie przekonany, że taka forma jest poprawna, ponieważ stosuje się ją powszechnie nawet w środowiskach akademickich. Chciałbym zapytać się, dlaczego taki zapis nie jest poprawny? Czasem wyliczamy coś, używając jakiejś zmiennej, np k. Czy mogę wtedy napisać, że np chodzi o k-ty element?
Ma Pan rację, że zapisy typu 40-ty są często spotykane, nawet w tekstach oficjalnych i w miejscach publicznych. Ale świadome zakazu osoby ich unikają. Pozostaje pytanie, skąd ten zakaz i czy jest racjonalny?
Otóż pytanie to zadałem językoznawcy, autorowi wielu słowników ortograficznych, ale odpowiedzi nie otrzymałem. Kwestia jest trudna i zapytany scedował ją na swojego doktoranta. Jeśli ten sobie poradzi, to otrzyma Pan naukowe wyjaśnienie swoich wątpliwości.
Na razie mogę Pana zapewnić, że zapisów k-ty, k-tego itp. zasady ortografii nie kwestionują. Zapisy takie występują raczej w tekstach specjalistycznych niż w ogólnej polszczyźnie i chyba dlatego nie interesują ortografów. Poza tym zmiennej k nie można zastąpić słownym zapisem liczby, gdyż przestałaby ona być zmienną.
Mirosław Bańko
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego