k-ty?

Moje pytanie związane jest z zapisem liczb. Bardzo często zamiast pisać np czterdziesty piszemy 40-ty. Do niedawna byłem święcie przekonany, że taka forma jest poprawna, ponieważ stosuje się ją powszechnie nawet w środowiskach akademickich. Chciałbym zapytać się, dlaczego taki zapis nie jest poprawny? Czasem wyliczamy coś, używając jakiejś zmiennej, np k. Czy mogę wtedy napisać, że np chodzi o k-ty element?
Ma Pan rację, że zapisy typu 40-ty są często spotykane, nawet w tekstach oficjalnych i w miejscach publicznych. Ale świadome zakazu osoby ich unikają. Pozostaje pytanie, skąd ten zakaz i czy jest racjonalny?
Otóż pytanie to zadałem językoznawcy, autorowi wielu słowników ortograficznych, ale odpowiedzi nie otrzymałem. Kwestia jest trudna i zapytany scedował ją na swojego doktoranta. Jeśli ten sobie poradzi, to otrzyma Pan naukowe wyjaśnienie swoich wątpliwości.
Na razie mogę Pana zapewnić, że zapisów k-ty, k-tego itp. zasady ortografii nie kwestionują. Zapisy takie występują raczej w tekstach specjalistycznych niż w ogólnej polszczyźnie i chyba dlatego nie interesują ortografów. Poza tym zmiennej k nie można zastąpić słownym zapisem liczby, gdyż przestałaby ona być zmienną.
Mirosław Bańko