kakao, o…

NSPP i WSPP pozwalają odmieniać rzeczownik kakao w języku potocznym. Niestety brak informacji o formie miejscownika. Oczekiwalibyśmy formy (o) kakau, jednakże w mojej ocenie używa się wyłącznie formy (o) kakale. Byłaby to więc forma niezgodna z wzorem odmiany. Jakie jest zdanie poradni na ten temat?
Pozdrawiam
Potocznie mówi się najczęściej [kakało], tak już jest, choć wspomniane słowniki tego nie aprobują. Nie bez przyczyny tworzy się w takim razie formę o kakale – rzeczowniki rodzaju nijakiego zakończone na spółgłoskę twardą (w tym ł) mają w miejscowniku końcówkę -e, np. o mięsie, drzewie, mydle.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski