kamień węgielny

Szanowni Państwo, proszę o wyjaśnienie etymologii wyrażenia kamień węgielny.
Kamieniem więgielnym najpierw nazywano kamień kładziony u węgła (czyli narożnika) domu. Pierwotnie miał on znaczenie konstrukcyjne, stanowił podporę. Później na pierwszy plan wysunął się element ceremonialny, a sam kamień zamienił się w cegłę. Dziś kamieniem węgielnym nazywa się cokolwiek, co jest podstawą (inaczej fundamentem) czegoś, np.: „Doktryna Humberta stała się kamieniem węgielnym papieskiego programu reform” (Daniel Olszewski, Dzieje chrześcijaństwa w zarysie).
Mirosław Bańko, PWN