kapitan

Stopień wojskowy kapitan, podobnie jak nazwisko Kapitan, nie mają chyba źródłosłowu polskiego, tylko łaciński od cap, -a, czyli głowa. Chcialbym zapytać, czy znana jest historia tego słowa w języku polskim, tzn. czy zostało zapożyczone bezpośrednio z łaciny, czy też za pośrednictwem języka niemieckiego, francuskiego lub innego?
Jak wyjaśnia Etymologiczny słownik języka polskiego prof. Andrzeja Bańkowskiego, słowo kapitan pochodzi od włoskiego capitano – staroweneckiej nazwy dowódcy ufortyfikowanego portu. Autor odrzuca możliwość wywodzenia słowa włoskiego z łaciny (nawiasem mówiąc, łacińska nazwa głowy to caput).
Mirosław Bańko