katolicko-prawosławny

 

katolicko-prawosławny

25.03.2021

Szanowni Państwo,

czy zapis "katolicko-prawosławny" (z dywizem) będzie różnił się znaczeniowo od zapisu "katolicko–prawosławny" (z półpauzą)?


Będę wdzięczny za odpowiedź.

Z poważaniem

Czytelnik Poradni

Użycie półpauzy w przytoczonej w pytaniu konstrukcji nie ma uzasadnienia funkcjonalnego. Trudno zatem orzekać o znaczeniu czegoś, co nie ma racji bytu.

Poprawnie utworzony przymiotnik złożony powinien zawierać dywiz, por. np. konflikt katolicko-prawosławny. Półpauza byłaby dopuszczalna w konstrukcji nominalnej typu: konflikt katolicyzm–prawosławie. W tego rodzaju kontekstach półpauza ukazuje pewne relacje między osobami, instytucjami, państwami itp. (‘między jedną stroną a drugą’), por. też szczyt Regan–Gorbaczow, stosunki państwo–kościół, mecz Polska–Anglia.

Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!