kiedy czy jak?

Dzień dobry.
Mam dylemat, gdy słyszę zdanie typu: „Lubiłem zbierać grzyby, jak miałem 5 lat”. Ja powiedziałabym: „Lubiłem zbierać grzyby, gdy miałem 5 lat”. A może „Lubiłem zbierać grzyby, kiedy miałem 5 lat”? I co z przecinkiem przed jak, gdy, kiedy?
Pozdrawiam
Renata Arendt
Potocznie słowa jak używamy w takim znaczeniu, jakie mają wyrazy gdy i kiedy używane do łączenia zdań. Wszystkie trzy przytoczone wypowiedzi są więc poprawne, ale pierwsza jest potoczna, zatem nieodpowiednia w oficjalnych tekstach. We wszystkich trzech musi się pojawić przecinek przed wyrazem jak, gdy lub kiedy.
W Pani pytaniu zainteresowało mnie zdanie: „Ja powiedziałabym: «Lubiłem zbierać grzyby, gdy miałem 5 lat»”. Naprawdę powiedziałaby Pani lubiłem, a nie lubiłam?
Mirosław Bańko, PWN