kilo

Chciałbym zapytać, czy forma kilo (1000) w znaczeniu 1 kilo lat temu jest poprawna. Czy mogę na przykład napisać: „Mieszko I ochrzcił się ponad 1 kilo lat temu”?
Wyraz kilo w znaczeniu ‘tysiąc’ ma charakter żartobliwy. Wywodzi się ze środowiska komputerowców, a stosowany bywa także poza nim, głównie w tekstach internetowych. Na poważnie można go użyć tylko jako przedrostka do tworzenia jednostek miar, np. kilotona, kilometr. W innych użyciach jest to żart słowny. Jeśli podane zdanie miało wywołać uśmiech – wszystko w porządku, choć nie każdy pozna się na tym dowcipie, gdyż odwołuje się on do gwary środowiskowej. Jeśli zdanie to miało wystąpić w pracy szkolnej, nauczyciel słusznie oznaczy je jako błędne.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski