kineta

Szanowna Poradnio!
W żargonie wodociągowo-kanalizacyjnym istnieje powszechnie używane słowo kineta, oznaczające wyprofilowane, kształtujące strugę ścieków dno studni kanalizacyjnej. Jaka jest jego etymologia? Słowo nie występuje w korpusie.
Piotr, Gliwice
Sądzę, że u podstawy słowa kineta leży grecki wyraz kinetos ‘ruchomy, poruszający się, będący w ruchu, który pochodzi od czasownika kinein ‘poruszać się’ (przy czym do polszczyzny dostał się za pośrednictwem któregoś z języków zachodnioeuropejskich, np. niemieckiego lub francuskiego, por. np. zapożyczenia o podobnym zakończeniu: biureta z franc. burette, niem. Bürette, korweta z franc. corvette, niem. Korvette, kuweta z franc cuvette).
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski