klocki dobrze ułożone

Czy gdy mówimy o klockach do układania, można stwierdzić, że są one "dobrze ułożone", czy "dobrze poukładane"? Czy nie ma to znaczenia i obie formy można stosować zamiennie?

Pozdrawiam serdecznie

Cyncynat

Czasowniki ułożyć – układać oraz poukładać są w pewnych zakresach bliskoznacznikami, por. np.

Chodnik ułożono z płyt.

Poukładano nowe chodniki wokół rynku.

Jednak znaczenie ‘stworzyć (tworzyć) pewną całość z jakichś elementów, części’ przynależy do pary aspektowej ułożyć – układać, por.

Układać kwiaty w bukiet.

Układać siano w kopy.

Układać podłogę z klepki.

Ułożyć hasło z podanych słów.

Dlatego też – jeśli mamy do czynienia z zabawką składającą się z elementów, np. klocków (także kawałków kartonu) z częściami obrazka, który tworzy się po dobraniu i ustawieniu obok siebie odpowiednich elementów – powiemy, że klocki zostały dobrze ułożone. Wyrażenie klocki dobrze poukładane moglibyśmy natomiast odnieść do sytuacji, w której pudełka z klockami poukładaliśmy starannie na półce w trakcie porządków.

Adam Wolański